Choď na obsah Choď na menu
 


Ubuntu 10.10 Alfa 1

20. 6. 2010

Recenzia na Ubuntu 10.10 Alfa 1

 

Pred troma dňami som sa rozhodol že vyskúšam prvú alfa verziu Ubuntu 10.10 aby som vám mohol ako prvý priniesť recenziu.

 

Inštalácia:

 

Inštaláciu som spravil pomocou upgradu v aktualizáciach. No už tu som sa dostal k prvej chybe. Nedarilo sa mi túto aktualizáciu stiahnuť, nezobrazovalo mi ju. No po dvoch pokusoch pričom som musel aj pár-krát reštartovať počítač sa mi to podarilo. Celé to trvalo asi 70 minút. Už po reštartovaní počítača ma hneď zaskočila tabuľka kde mi oznámilo že daná verzia kernelu nepodporuje moju grafickú kartu a tým pádom nemôžem spojazdniť 3D akceleráciu.

 

Po zapnutí:

 

Hneď ako som sa dostal na plochu tak som začal zisťovať ktorý softvér bol nahradený. Najviac ma zaskočilo keď som zistil že F-spot nebol vymenený za žiadny iný program. Ja si myslím že je to dobre lebo F-spot na základné veci postačuje a v neskorších Alfa verziách bude asi nahradený. Keď som si chcel vypočuť hudbu tak nešiel zvuk, musel som sa s ním chvíľku hrať ale rozfachal som to. Ďalšia vec ktorú som si všimol je že v Centre systému Ubuntu sú nové aj keď malé ale dobré funkcie. Prvou z nich je že v hornej časti zobrazuje 3 odporúčané aplikácie ktoré sa asi raz za 5-10 sekúnd obnovia a ukáže to iné. Ale asi po minúte sa to už opakovalo. Druhou funkciou je veľmi jednoduchá história ktorá ukazuje čo ste stiahli a čo odinštalovali. Tiež som ešte našiel jednu kozmetickú úpravu v správcovi aktualizácií. Keď ho človek spustí tak mu nevyhodí tabuľku kde vyhľadáva aktualizácie ale je to pekne rovno zabudované v tom prvom okne. Je to naozaj len kozmetická maličkosť ale vyzerá to pekne.

 

 

Záver:

 

Ubuntu 10.10 hodnotím kladne. Všimol som si zatiaľ iba dvoch menších funkcií a jednu malú kozmetickú úpravu ale myslím že to zvýši komfort používania Ubuntu. A zápory síce sú ale to k Alfa 1 verzii skrátka patrí a pravdepodobne budú v ďalších verziách odstránené.

 

Napísal:

 

Michal Tupý

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.