Choď na obsah Choď na menu
 


Docky v Linuxe

1. 6. 2010

docky v LinuxeMnohí z Vás sa iste radi a často chvália na internete svojím vzhľadom plochy. Tie skrášľujú okrem pozadí rôzne iné funkcie a aplikácie. Conky, gdesklets alebo docky. My si dnes predstavíme to najlepšie z dockov.

Čo sú to docky


Docky sú panely, zväčša umiestnené na spodnom okraji obrazovky a spĺňajú úlohu odkladača spustených okien, ale najmä spúšťača aplikácií v ňom definovaných. Svojím vzhľadom často pripomínajú panel OS X systému. Môže ísť o panel s efektami, ktoré predstavujú vyskakujúce ikony, zahmlievajúce alebo točiace sa ikony, spúšťače aplikácií. Ich použitím ich zameníme za "staré" a nudné panely, ktoré nám ponúka systém, ktorý máme nainštalovaný.

Avant Window Navigator


Avant Windows Navigator patrí medzi najpoužívanejšie docky v Linuxe. Medzi jeho výhody patrí veľká možnosť nastavení v samostatnom okne, ale taktiež multijazyčnosť aplikácie. V nastavení prejdete od zoznamu spustiteľných aplikácií, cez odkadaciu lištu až po systémovú lištu, hodiny nevnímajúc. Veľmi zaujímavý sa javí integrovaný prehliadač súborov, nakoniec pár obrázkov si môžete prezrieť i nižšie. Awant Windows Navigator je rozšíriteľný pomocou pluginov, apletov a jeho vzhľad je doplnený o témy.

AWN potrebuje pre svoj beh zapnuté 3D efekty, ktoré umožnia plnú funkčnosť aplikácie a jeho nasadenie plne môžeme odporučiť ako voľbu číslo jedna.

Awant
Window ukazka
Awant
Window ukazka

Všetky užitočné informácie nájdete na stránke: http://wiki.awn-project.org
Všeobecne sa odporúča inštalovať z repozitárov alebo binárnych balíčkov pre tú ktorú distribúciu, ale k dispozícii je i zdrojový kód.

Cairo Dock


Alternatíva a rovnako tak dobrý Cairo Dock je druhý v poradí, ktorý si predstavíme. Pokiaľ by sa Vám teda awm nepáčil, použite azda druhý najpoužívanejší dock - Cairo Dock. Nastavenie docku je síce trochu slabšie ako v predchádzajúcom docku a jeho možnostiach. Keďže aj Cairo Dock patrí medzi tie krajšie docky, bez problémov nájdete v nastaveniach efekty animácií, priehľadností, avšak rovnako tak potrebuje mať zapnuté kompozitné efekty. Jedna z výhod Cairo Docku je možnosť vytvoriť sub-docky s jedným hlavným dockom. To zaručí naozaj priehľadnosť vašich nastavených aplikácií.

Cairo - screen


Viac informácií nájdete na adrese domovskej stránky: http://www.glx-dock.org/index.php.

Light Docky

Treba si uvedomiť jednu vec a to je zaťaženie počítača, grafickej karty, či systému pri využívaní rôznych efektov. V tomto prípade efektov 3D, kompozitné efekty, efekty plochy. Pri hraní hier nám ich využívanie môže trochu ubrať na výkonnosti. V tomto odstavci sa pozrieme na docky, ktoré sú naozaj ľahké nielen svojim používaním, ale hlavne pre systém.

Wbar


Wbar patrí medzi rýchle, ľahké a jednoduché navigačné panely. Na svoj beh nepotrebuje mať spustené efekty plochy. Veľkou výhodou tohto docku je veľmi slabé zaťaženie počítača a tak je veľmi vhodný aj na staršie počítače s odľahčeným grafickým prostredím. Wbar je naprogramovaný v jazyku C++ s použitím imlib2. Stiahnuť ho môžete z code.google.com ako predkompilovaný balíček *.deb, ebuild pre Gentoo Linux, alebo v zdrojových kódoch ako tbz2.

Wbar -
ukazka
Wbar nemá konfiguračného sprievodcu. Konfigurácia sa vykonáva editáciou súboru /usr/share/wbar/dot.wbar, ktorého obsah sa upravuje nasledovne:

i: /usr/share/pixmaps/other/OpenOffice.png /*cesta k ikonke*/
c: ooffice /*Príkaz na spustenie*/
t: OpenOffice.Org /*Názov zobrazenie*/

Uložením a reštartom aplikácie sa vykonajú zmeny.

SimDock


Ďalší z rady ľahkých dockov - SimDock sa rovnako ako predchádzajúci dock vyznačuje svojou ultra ľahkosťou, jednoduchosťou a svižnosťou. Pre beh aplikácie nie je taktiež potrebné mať spustené efekty plochy a rovnako tak sa nasadzuje na slabšie počítače. Je napísaný v jazyku C++. Na stiahnutie sú k dispozícii zdrojové kódy, ale i binárne balíčky pre *.deb založené distribúcie, rpm pre Fedoru a OpenSUSE. SimDock vzhľadom vyzerá krajšie ako Wbar.

SimDock ukazka

Konfigurácia nových spúšťačov sa vykonáva editáciou xml súboru v domovskom priečinku aktuálneho užívateľa, v súbore .simdock/Launchers.xml


<Program>

<SimDock>
<path>spúšťací príkaz, alebo cesta</path>
<icon>cesta k ikonke</icon>
<description>Vlastnosti</description>
<name>Názov aplikácie</name>
</SimDock>


Takto editovaný súbor s viacerými spúšťačmi, ktoré si nadefinujete, uložíte a spustíte si simdock v pozadí, alebo nastavíte po spustení systému.

Docky


Docky je pokročilejší dock a je tu nakoniec práve kvôli dvojakému použitiu. V jeho prípade je jedno, či máte zapnuté efekty alebo nie, pretože dokáže pracovať aj bez zapnutých efektov. Jeho výhodou je pomerne nenáročný beh v systéme, ľahký prístup k súborom a zložkám cez spúšťač, zobrazuje spustené aplikácie ale aj minimalizované úlohy. Je rozšíriteľný pomocou pluginov a tém. Inštalácia sa vykonáva binárnymi balíčkami ale i zdrojovými kódmi. Nové aplikácie sa pridávajú jednoduchým presunutím na panel, odstránite ich vyňatím z panelu. Keďže konkuruje hore spomenutým, lepším dockom, Docky obsahuje kvalitného správcu nastavení, v ktorom nastavíte všetko potrebné pre správny beh aplikácie.

Docky

Docky sa stali pomocníkmi pri práci v Linuxovom systéme už dávno. Mojim cieľom bolo predstaviť Vám niektoré náročnejšie ale i menej náročné docky a tak Vám ponúknuť na výber práva pre Váš systém. V balíčkoch Linuxových distribúcií je ešte mnoho rôznych dockov, kiba-dock, Gnome-DO a tak je na Vás, či sa inšpirujete článkom, alebo si vyberiete práve ten svoj.

 

 

 

Zdroj:http://www.linuxon.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.