Choď na obsah Choď na menu
 


Užitočné rozšírenia pre Google Chrome, alebo Chromium

1. 6. 2010

Prednedávnom som sa rozhodol ukončiť svoju každodennú púť webom s prehliadačom Mozilla Firefox. Presnejšie Minefield, kedže sa jednalo o každodenne aktualizovanú verziu z nightbuildov. Mojím novým prehliadacím prostriedkom sa stalo Chromium. (čo je to chromium môžete zistiť tu: code.google.com/intl/en/chromium/). Ohnivá líška je však známa tým že u ľudí vyvoláva závislosť na rozšíreniach a inak to nie je ani v mojom prípade. No tento problém sa mi podarilo celkom úspešne vyriešiť.

Vo Firefoxe som používal nasledovné rozšírenia: Adblock Plus pre blokovanie agresívnej reklamy a rušivých elementov. CyberSearch pre vyhľadávanie možných výsledkov už pri zadávaní adresy do adresného riadku. Firebug - mocný nástroj pre vývojárov webu. Flagfox - veľmi užitočná malá utilitka zobrazujúca vlajku krajiny podla GeoIP, taktiež aj IP serveru (používal som napr. aj pri zmene DNS záznamu). Lazarus pre ukladanie hodnôt vyplnených vo formulári ako ochranu pred prípadom že odoslanie formuláru zlyhá. Live HTTP headers - ďalšia vývojárska utilitka, kde názov prezrádza funkciu. lori (Life-of request info) pre meranie doby odozvy.

A ako to vyzerá s chromiom?
Developer tools v mojom prípade úplne a dostatočne nahradili Firebug. Za zmienku stojí aj fakt že tieto nástroje sú zabudované. Sú teda dostupné ihneď po prvom spustení. Riadok pre zadávanie adresy svojím prirodzeným fungovaním nahradil CyberSearch, nehovoriac o tom že je aj dizajnovo krajší Tongue out. S nahradením lori a live http headers som šťastie nemal, čiže na ne zatial stále spomínam s nostalgiou. Ostatné sa mi nahradiť podarilo viac či menej úspešne.

AdThwart
Je čiastočne založený na open source engine Adblock Plus od Mozilly. Toto rozšírenie je veľmi jednoduché, stabilné a funkčné.

Lazarus
Áno, Lazarus tu máme aj pre Chromium. V tomto prípade nič nahrádzať netreba.

Ultimate Chrome Flag
Dokonale nahradil Flagfox. Dokonca poskytuje aj viac funkcií. Napríklad odhad google pageranku, alexa rank, atď.

RSS Subscription Extension (by Google)
A na záver jedno nové rozšírenie. Po kliknutí na jeho ikonku v adresnom riadku sa otvorí nový tab so službou Google Reader (alebo inou) a požiadavkou pre pridanie požadovaného feedu.

Záver
Chromium ma očarilo svojou lahkosťou, jednoduchosťou a príjemným vzhľadom. Po chvíľke hľadania som našiel aj svoje obľúbené rozšírenia. Následne už nebol dôvod prečo neskúsiť dlhodobú prevádzku na ostro.

 

 

Zdroj:http://cyberasylum.eu

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.